W najbliższą niedzielę przeprowadzimy zbiórkę rzeczy materialnych na pomoc „Walczącej Ukrainie”, szczegółowy spis potrzebnych produktów i rzeczy znajdziemy w Biuletynie Parafialnym i na stronie parafialnej. Muszą to być rzeczy nowe, abyśmy nie robili „Czyszczenia szaf i domu”! Na parkingu będzie podstawiony BUS z Oznakowaniem „Pomoc Walczącej Ukrainie”. Zbiórkę przeprowadzi Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Za każdy dar serca bardzo dziękuję.

Caritas Diecezji Ełckiej organizuje transporty pomocy humanitarnej w związku z inwazją rosyjską na Ukrainie. Wiele parafii, placówek oświatowych i innych instytucji już włączyło się w to dzieło. Zachęcamy kolejne parafie do włączenia się w tą szlachetną inicjatywę na rzecz narodu ukraińskiego.

Zebrane rzeczy z lokalnych punktów zbiórek proszę przekazywać do Caritas Diecezji Ełckiej (ul. ks. prał. Mariana Szczęsnego 1, 19-300 Ełk). W magazynie Caritas rzeczy są segregowane, znakowane i umieszczane na paletach w celu dalszego transportu na Ukrainę

– bardzo prosimy lokalne punkty o segregację produktów w miarę posiadanych możliwości i znakowanie kartonów/worków (w załączniku znajdują się napisy w języku polskim i ukraińskim) – przy centrali Caritas powstał magazyn podręczny, w którym przygotowane są rzeczy do bieżącego wydawania rodzinom ukraińskim przebywającym na terenie diecezji ełckiej.

Lista najważniejszych rzeczy potrzebnych do zabezpieczenia pomocy na terenie diecezji ełckiej i transportu na teren Ukrainy:

ŻYWNOŚĆ

– mleko UHT, płatki zbożowe, żywność w słoikach (gołąbki, pulpety, fasolka po bretońsku, flaczki, itp.), konserwy mięsne, pasztety, ryby w puszkach, paprykarze, dżemy, olej, mąka, ryż, płatki, makaron, cukier, pieczywo chrupkie, herbata, słodycze

ŚRODKI HIGIENY I CZYSTOŚCI

– płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, podpaski, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci, płyn do mycia naczyń, mleczko do czyszczenia, itp.

PODSTAWOWE ŚRODKI MEDYCZNE

– witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie (również dla dzieci), opatrunki, plastry, środki dezynfekcji i ochrony osobistej

ODZIEŻ

– nowa bielizna damska, męska, dziecięca

NACZYNIA KUCHENNE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

– talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, kubek

INNE PRODUKTY

– Latarki, baterie, podkłady jednorazowe na łóżka, prześcieradła nieprzemakalne, koce, ręczniki, poduszki, kołdry, pościel

BARDZO PROSIMY NIE PRZEKAZYWAĆ ODZIEŻY UŻYWANEJ. NA DZIEŃ DZISIEJSZY ¾ PRZEKAZANYCH RZECZY STANOWI ODZIEŻ UŻYWANA. ABY NASZA POMOC BYŁA SKUTECZNA I DŁUGOFALOWA MUSIMY ZABEZPIECZYĆ RÓWNIEŻ INNE PRODUKTY WSKAZANE NA LIŚCIE.